Miejskie Centrum Kultury
im. Henryka Bisty


 • Bukiet dźwięków - recital Sylwestra Targosza-Szalonka z okazji Dnia Kobiet
  Bukiet dźwięków - recital Sylwestra Targosza-Szalonka z okazji Dnia Kobiet

  6 marca / 8 marca 2021

  Więcej
 • Gita story on-line
  Gita story on-line

  12 marca 2021

  Więcej
 • Maluchy w krainie dźwięku - Do Re Mi muzyczka brzmi
  Maluchy w krainie dźwięku - Do Re Mi muzyczka brzmi

  14 marca 2021

  Więcej
 • SKECZ vs WIC – konkurs on-line
  SKECZ vs WIC – konkurs on-line

  Zgłoszenia do 15 marca 2021

  Więcej
 • Wiosna z piosenką - konkurs wokalny dla dzieci i młodzieży
  Wiosna z piosenką - konkurs wokalny dla dzieci i młodzieży

  Zgłoszenia do 15 marca 2021

  Więcej
 • Dziewczynka z zapałkami - musical
  Dziewczynka z zapałkami - musical

  21 marca 2021

  Więcej
 • Bukiet dźwięków - recital Sylwestra Targosza-Szalonka z okazji Dnia Kobiet
  Bukiet dźwięków - recital Sylwestra Targosza-Szalonka z okazji Dnia Kobiet

  6 marca / 8 marca 2021

  Więcej
 • Gita story on-line
  Gita story on-line

  12 marca 2021

  Więcej
 • Maluchy w krainie dźwięku - Do Re Mi muzyczka brzmi
  Maluchy w krainie dźwięku - Do Re Mi muzyczka brzmi

  14 marca 2021

  Więcej
 • SKECZ vs WIC – konkurs on-line
  SKECZ vs WIC – konkurs on-line

  Zgłoszenia do 15 marca 2021

  Więcej
 • Wiosna z piosenką - konkurs wokalny dla dzieci i młodzieży
  Wiosna z piosenką - konkurs wokalny dla dzieci i młodzieży

  Zgłoszenia do 15 marca 2021

  Więcej
 • Dziewczynka z zapałkami - musical
  Dziewczynka z zapałkami - musical

  21 marca 2021

  Więcej

Legenda kolorów:

Rozrywka: koncerty, kabarety
sztuka icon
Sztuka: teatr, wystawy
Edukacja: warsztaty, projekty, dla dzieci
 
Komunikat 

Kasa biletowa MCK czynna od wtorku do piątku w godz. 15.00-18.00, oraz 2 godz. przed każdą biletowaną imprezą w MCK. Zachęcamy także do zakupu biletów w opcji ON-LINE. Zapraszamy!

MCK, czyli Miejskie Centrum Kultury, ale także... Moc Ciekawostek Kulturalnych. Zapraszamy na nowy cykl. Ciekawostki ze świata kultury, dotyczące naszej instytucji i miasta, ale nie tylko, pojawiać się będą na naszym profilu w każdą środę. Zachęcamy też do współtworzenia z nami tego cyklu. Ktoś z Państwa chce się podzielić interesującą informacją związaną z kulturą? Zapraszamy do kontaktu w wiadomości prywatnej.

A dziś słów kilka o ORKIESTRONIE. Scena MCK posiada orkiestron - podscenie – miejsce przeznaczone dla orkiestry umiejscowione poniżej poziomu podłogi sceny głównej, otwierany z proscenium.

Inne nazwy to fosa orkiestrowa, kanał dla orkiestry. Orkiestrony bywają różnej wielkości, zazwyczaj jednak są wystarczająco duże, by pomieścić właśnie kompletną orkiestrę lub zespół instrumentalistów. MCK TO JEDYNA INTYTUCJA KULTURALNA W RUDZIE ŚLĄSKIEJ, KTÓRA MOŻE POCHWALIĆ SIĘ POSIADANIEM ORKIESTRONU. Orkiestrony są zazwyczaj charakterystyczne dla teatrów muzycznych, operowych.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

MAŁA SCENA MCK

W miejscu, gdzie dziś zlokalizowane jest studio Sfera TV znajdowała się tzw. Mała Scena MCK (MOK), wraz z zapleczem garderób. Funkcjonowała do 2003 roku. Odbywały się tam kameralne imprezy z widownią do około 120 - 150 osób – między innymi przeglądy do Festiwalu Zespołów Rockowych "Garażówka", cykl koncertów „Scena Otwarta”, występy kabaretowe, półkolonie i warsztaty dla dzieci oraz mniejsze spektakle teatralne. A może ktoś z Państwa uczestniczył w wydarzeniu organizowanym na małej scenie i chciałby się podzielić wspomnieniami? Gorąco zachęcamy!

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

PIOTR NIEDURNY

Budynek MCK zlokalizowany jest przy ulicy Piotra Niedurnego. Jest to jedna z ważniejszych osób związanych z historią Rudy Śląskiej, do której trafił w 1900 roku dostawszy pracę
w Hucie Pokój. Kolportował polskie pisma, reprezentował polskich robotników przed niemieckimi pracodawcami w sprawach spornych oraz angażował się w organizację wieców polskich i rozwoju śpiewactwa polskiego. Aktywna postawa społeczna przyczyniła się do wybrania Niedurnego na przewodniczącego ukonstytuowanej w Czarnym Lesie w listopadzie 1918 roku Rady Ludowej. Jej członkowie przekonywali ludność do poparcia idei przyłączenia Górnego Śląska do Polski.28 stycznia 1919 na spotkaniu z dyrekcją huty Pokój, Niedurnego oskarżono o podburzanie robotników. Nocą, w czasie powrotu do domu, został aresztowany, jak się później okazało na podstawie bezprawnego rozkazu lejtnanta Erwina Heneka. Rano 30 stycznia porzucone ciało Piotra Niedurnego znaleziono w Szombierkach. Jego pogrzeb, który odbył się 6 lutego stał się wielka manifestacją, w której udział brało około 30 tysięcy osób.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

PRZYZIEMIE MCK WCZORAJ I DZIŚ

Od kilkunastu lat w przyziemiu MCK znajduje się popularny wśród mieszkańców Rudy Śląskiej i okolicznych miejscowości Druid Pub, który nie tylko słynie z pysznej kuchni, ale także włącza się w animację życia kulturalnego Miasta, organizując koncerty czy pokazy filmowe. Druid Pub jest także naszym stałem partnerem wakacyjnych akcji „Lato w Ogrodzie MCK”. Ciekawostką jednak jest- co znajdowało się w tym miejscu wcześniej? Otóż był to bar i ogólnodostępny…szalet miejski w stylu dworcowym - bez pisuarów, lecz z wykafelkowaną ścianą, po której w trybie ciągłym lała się woda.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

MCK – MUZYCZNE CENTRUM KULTURY

MCK jest stałym miejscem prób kultowych formacji muzycznych:

DŻEM – legenda polskiej sceny bluesowej, kultowy zespół muzyczny z Tychów, założony w 1973 roku przez braci Adama i Benedykta Otrębów oraz Pawła Bergera. W grudniu 1973 roku do grupy dołączył wokalista, grający również na harmonijce ustnej – Ryszard Riedel. Dżem debiutował na festiwalu w Jarocinie, który okazał się być przepustką do wielkiej kariery zespołu. W 1985 roku został wydany debiutancki album „Cegła” – uznawany za jeden z najważniejszych albumów w historii polskiego rocka. Ze względu na problemy z narkotykami Ryśka Riedla, zespół często grywał sam lub współpracował z innymi wokalistami. Riedel ostatni raz wystąpił z Dżemem na scenie 16 marca 1994r. w Krakowie. Kilka miesięcy później zmarł z powodu niewydolności serca. Zespół zdecydował się kontynuować działalność. Nowym wokalistą został Jacek Dewódzki, a następnie zastąpił go Maciej Balcar. Zespół ma na swoim koncie kilkanaście albumów. Do najbardziej znanych utworów należą piosenki: „Whisky”, „Jak malowany ptak”, „Wehikuł czasu”, „Paw”, „Czerwony jak cegła”, „Sen o Victorii”, „List do M.”.

GANG OLSENA – polski zespół grający muzykę rhythm and blues. Grupa powstała w 1988 roku w klubie Pulsar w Rudzie Śląskiej. Gang Olsena debiutował na Młodzieżowych Spotkaniach Muzycznych w Chojnowie. W 1991 roku został wydany debiutancki album „GO!”, zawierający takie hity jak „Białe myszy, dzikie koty” oraz „Martwe Neony Mojego Miasta”. Zespół ma na swoim koncie 5 albumów. Gang Olsena współpracował wybitnymi artystami polskiej sceny muzycznej takimi jak: Karin Stanek czy Krzysztof Krawczyk.  Zespół gościł na wielu festiwalach, m.in. Rawa Blues Festival w Katowicach, Rock Noc w Opolu czy festiwal w Jarocinie.

UNIVERSE -  kultowy polski zespół, który powstał w 1981r. z inicjatywy Mirosława Breguły i Henryka Czicha. Pierwszy ważny publiczny występ grupy odbył się w 1992 roku przed chorzowskim klubem Kuźnik. Zespół brał udział w wielu przeglądach i festiwalach. W 1983 roku grupa wystąpiła podczas XX Krajowego Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonała piosenkę „Mr Lennon”, która od razu trafiła na szczyt list przebojów. Po sukcesach utworów „Mr Lennon”, „Ty masz to czego nie mam ja”, „Blues na wpół do piątej rano” zespół nagrał kolejne piosenki, uznawane dziś za największe przeboje polskiej sceny lat 80-tych: „Chiny”, „Wołanie przez ciszę”, „Głupia żaba”. Pierwszy album grupy „The Best of” został wydany dopiero w 1991 roku. W 2007 roku, wokalista Universe, Mirosław Breguła, popełnił samobójstwo, a nowym liderem zespołu został Henryk Czich. Grupa zdecydowała się pozostać na scenie muzycznej. Rok później został wydany album „Mijam jak deszcz”, będący muzycznym hołdem dla Mirosława Breguły. Obecnie zespół koncertuje zarówno w kraju, jak i zagranicą.

ORKIESTRA DĘTA KWK „POKÓJ” została założona w 1922 roku przez grupę ludzi pragnących poprzez muzykę wyrazić swój patriotyzm. Orkiestra sama skompletowała instrumenty oraz umundurowanie. Jej działalność została przerwana przez wybuch II wojny światowej, jednakże tuż po jej zakończeniu podjęto decyzję o powrocie do koncertowania. Występy odbywały się dla załogi kopalni, rodzin górniczych oraz mieszkańców robotniczych osiedli. W 1968 roku wraz z połączeniem kopalń „Wanda-Lech" i „Pokój" w Przedsiębiorstwo Państwowe KWK „Pokój” doszło również do połączenia obu orkiestr. W 1996 roku do zespołu dołączyli członkowie orkiestry kopalni „Walenty-Wawel”, a tym samym liczba muzyków wzrosła do 120 osób. Orkiestra Dęta KWK „Pokój” od początku swej działalności miała 5 dyrygentów: Wilchelma Kubisa (1925 – 1957), Romualda Żurka (1957 – 1980), Jana Karkoszkę (1980 – 1982), Eugeniusza Kozyrę (1982 – 1993) oraz Jacka Kampę (1993 – obecnie).  Od 1998 roku z inicjatywy dyrygenta odbywają się cykliczne koncerty „W Karnawałowym Nastroju” , w których udział biorą także znani i cenieni artyści. Orkiestra wielokrotnie brała również udział w wielu wyjazdach, m.in. do Czech, Bułgarii czy Niemiec.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ZNANI I POPULARNI
W Rudzie Śląskiej urodziło się i/lub wychowało wiele znanych postaci ze sfery publicznej – muzycy, sportowcy, aktorzy. Do grona tego możemy zaliczyć między innymi takie osoby, jak:
- HENRYK BISTA - aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, pedagog, patron MCK.
- KATARZYNA MOŚ – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek.
- GRZEGORZ POLOCZEK – kabareciarz, satyryk, wokalistka, konferansjer, autor tekstów i książki, pomysłodawca gali „Hanysy”, organizowanej w MCK od 25 lat.
- OTYLIA JĘDRZEJCZAK – pływaczka, mistrzyni olimpijska.
- DARIUSZ GNATOWSKI – aktor filmowy, teatralny i dubbingowy.
- MARIAN MAKULA – satyryk, artysta estradowy, autor książek, felietonów, adaptacji sztuk teatralnych w gwarze śląskiej, konferansjer, animator kultury.
- PIOTR BARON – wielokrotnie nagradzany dziennikarz i prezenter Programu Trzeciego Polskiego Radia.
- ROBERT KONIECZNY – wybitny architekt, do jego najważniejszych dzieł należą: Dom Otwarty, Dom Bezpieczny, Dom z Kapsułą, Dom z Ziemi Śląskiej, Dom Typowy oraz Dom Aatrialny. Robert Konieczny znalazł się m.in. na liście „101 najbardziej ekscytujących nowych architektów świata".
- ZUZANNA RADECKA – PAKASZEWSKA – lekkoatletka, olimpijka, laureatka brązowego medalu na Mistrzostwach Europy w Monachium w 2002 roku.
- JACEK MIKOŁAJCZYK – doktor nauk humanistycznych, teatrolog, tłumacz, reżyser teatru muzycznego, krytyk teatralny, autor książek i przekładów literatury i sztuk teatralnych, w latach 2002-2014 kierownik literacki Gliwickiego Teatru Muzycznego, obecnie zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Syrena w Warszawie.
- GRZEGORZ STASIAK – śląski kabareciarz, aktor, dziennikarz radiowy.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

POŻEGNANIE LATA - cykliczna miejska impreza plenerowa organizowana przez MOK / MCK na miejskich terenach targowych na  koniec wakacji, w latach 1996-2003. Kolejne edycje imprezy gromadziły tysiące widzów, a na scenie "Pożegnania Lata" wystąpiło wiele popularnych gwiazd polskiej estrady, m.in. Elektryczne Gitary, Perfect, Myslovitz, O.N.A, Dżem, Gang Olsena , De Mono,  Universe, Big Day, Ryszard Rynkowski, Stan Skibby, Golec Uorkiestra,  Laureaci Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Rockowych "Garażówka", Jerzy Kryszak, Marcin Daniec, Kabaret OTTO, Kabaret RAK, i wielu innych.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

MOST

W 2004 roku Miejski Ośrodek Kultury wsparł realizację projektu nieformalnej grupy młodzieżowej „Most”. MOK był producentem filmu o tym samym tytule, który opowiadał historię kilkorga walczących z uzależnieniami, bezdomnych osób. W realizację projektu zaangażowani byli m.in. Urszula Koszutska (konsultacja psychologiczna) i ówczesny dyrektor MOKu, Jerzy Szczerbiński (konsultacja merytoryczna). Reżyserem filmu i koordynatorem całego działania był znany Państwu prezenter Radia Piekary, rudzianin Sebastian Mierzwa – wówczas uczeń liceum J Projekt otrzymał wsparcie finansowe Wspólnoty Europejskiej w ramach programu „Młodzież”.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ANONS – RUDZKI INFORMATOR KULTURALNY
Informator wydawany był od 1997 - do 2002 roku. Funkcję redaktora naczelnego „Anonsu” sprawował Jerzy Szczerbiński, ówczesny dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

Nakład: w przybliżeniu w różnych okresach 1500 - 2500 egz.
Częstotliwość: miesięcznik
Wydawnictwo: bezpłatne
Dystrybucja: domy kultury, placówki oświatowe, zakłady pracy, organizacje i stowarzyszenia, także w najbliższym sąsiedztwie Rudy Śląskiej.
Każda rudzka placówka kulturalna dysponowała swoimi stronami na łamach periodyku, treści poświęcone były najciekawszym wydarzeniom miejskim, informacjom ze świata kultury, recenzjom wydarzeń kulturalnych, zagadnień społeczno- kulturalnych, refleksji na temat życia kulturalnego. Wszystkie artykuły przygotowywane były przez pracowników MOKu. Stałe rubryki stanowił kącik poezji czy sekcja informacji o programie wydarzeń kulturalnych na terenie miasta ( w oparciu o grupy docelowe- oferta dla dzieci i dla dorosłych) oraz wywiady z lokalnymi twórcami kultury.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ŚWIĘTO HUTNIKÓW

4 maja to dzień świętego Floriana, patrona hutników. Z tej okazji, od wielu lat, tradycją jest wykonywanie pamiątkowego zdjęcia pracowników Huty Pokój w ogrodzie MCK. Historia naszej instytucji jest nierozerwalnie związana z tym przedsiębiorstwem, ponieważ budynek MCK był pierwotnie zakładowym domem kultury Huty Pokój właśnie, zwanym także „hutniczym kasynem”.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

POMSTA – premiera teatralnego hitu w MOK
Musical Pomsta to hitowy śląski spektakl teatralny i zarazem pierwszy śląski musical, do którego tekst na kanwie „Zemsty” Aleksandra Fredry napisał znany śląski satyryk i artysta estradowy Marian Makula. Muzykę skomponowała Katarzyna Gaertner. Reżyserii premierowej produkcji podjął się Henryk Konwiński,
a zagrali m. in. członkowie kabaretu Rak oraz gwiazdy Teatru Rozrywki - Jacenty Jędrusik, Robert Talarczyk, Krzysztof Respondek i Marta Tadla. Fabuła spektaklu opowiada o wzajemnych waśniach autochtonów (hanysów) i przybyszów z kongresówki (goroli). Próby sceniczne oraz pokazy premierowe miały miejsce na naszej scenie w 1997 roku (wówczas- w Miejskim Ośrodku Kultury).

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

KRAKOWSKI SALON POEZJI
Ruda Śląska dołączyła do grona poetyckiej rodziny „Krakowskiego Salonu Poezji” podczas uroczystej inauguracji w obecności Anny Dymnej, pomysłodawczyni tej inicjatywy, w kwietniu 2016 roku. Spotkania z tego cyklu organizujemy raz w miesiącu, zgodnie z krakowską tradycją – w niedzielne południa. Do tej pory odbyły się „salony” poświęcone twórczości m.in. takich poetów jak: ks. Jan Twardowski, Agnieszka Osiecka, Maria Pawlikowska – Jasnorzewska, Konstanty Ildefons Gałczyński, Tadeusz Boy – Żeleński, Wisława Szymborska, Halina Poświatowska, Adam Mickiewicz, Bolesław Leśmian, Jan Sztaudynger, Leonard Cohen, Ludwik Jerzy Kern i innych. Wysoką jakość imprezy gwarantują artyści interpretujący utwory literackie i dbający o oprawę muzyczną – do tej pory byli to m.in. Bernard Krawczyk, Dagmara Noszczyk, Andrzej Kroczyński, Alexandr Maceradi, Wiesław Ciecięręga, Danuta Lewandowska, Maria Baładżanow, Paweł Steczek, Jan Kudelka, Dariusz Niebudek, Monika Szomko, Agnieszka Bielanik-Witomska, Martyna i Wiesław Ciecięręgowie, Jakub Podgórski, Anna Białoń, Marta Tadla, Kamil Franczak i wielu innych. Wydarzenie to cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony widzów, a grono stałych bywalców powiększa się z każdym miesiącem. Nasz Salon Poezji odwiedzają nie tylko mieszkańcy Rudy Śląskiej, ale także miast ościennych. Opiekunką artystyczną i gospodynią comiesięcznych spotkań z poezją jest Nina Siwy – nauczycielka i artystka. Jest pomysłodawczynią
i organizatorką Wojewódzkiego Konkursu Sztuki Słowa "Towary liryczne Agnieszki Osieckiej". Związana z Lekkim Teatrem Przenośnym w Chorzowie, gdzie zagrała w spektaklach: "Scenariusz dla samotnych kobiet", "Kriss", "Mruczę, więc jestem". Wystąpiła w spektaklu "Druga strona obrazu" Teatru Konfraternia Miłośników Zacnej Sztuki Scenicznej. Gra w Teatrze Figa, w spektaklach: "Kobietkowo", "Zupa na zicher". Prowadzi spotkania autorskie z poetami i pisarzami. Zajmuje się konferansjerką. Tworzy własne programy artystyczne m.in "Taki Festiwal pamiętam...", "Poezja duszy Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej", "Leonard Cohen w intymnych zwierzeniach".