Miejskie Centrum Kultury
im. Henryka Bisty


 • Krakowski Salon Poezji w Rudzie Śląskiej
  Krakowski Salon Poezji w Rudzie Śląskiej

  20 stycznia 2019

  Więcej
 • Maluchy w Krainie Dźwięku - sezon 2018/2019
  Maluchy w Krainie Dźwięku - sezon 2018/2019

  20 stycznia 2019

  Więcej
 • Afera Makbecioka
  Afera Makbecioka

  25 stycznia 2019

  Więcej
 • IV Rudzkie Jasełka
  IV Rudzkie Jasełka

  26 stycznia 2019

  Więcej
 • Szalone nożyczki
  Szalone nożyczki

  27 stycznia 2019

  Więcej
 • W karnawałowym nastroju
  W karnawałowym nastroju

  1 lutego 2019

  Więcej
 • Marcin Daniec - program jubileuszowy
  Marcin Daniec - program jubileuszowy

  2 lutego 2019

  Więcej
 • Seks dla opornych
  Seks dla opornych

  6 lutego 2019

  Więcej
 • 2.Śląski Festiwal Operetki
  2.Śląski Festiwal Operetki

  9 lutego 2019

  Więcej
 • D:Amore
  D:Amore

  14 lutego 2019

  Więcej
 • Między łóżkami
  Między łóżkami

  16 lutego 2019

  Więcej
 • Zimowe Ferie w MCK
  Zimowe Ferie w MCK

  18 - 22 lutego 2019

  Więcej
 • Ba...Rockowy Karnawał
  Ba...Rockowy Karnawał

  24 lutego 2019

  Więcej
 • Rollercoaster - musical
  Rollercoaster - musical

  26 lutego 2019

  Więcej
 • O Jasiu, Małgosi i chatce z łakoci - spektakl dla dzieci
  O Jasiu, Małgosi i chatce z łakoci - spektakl dla dzieci

  3 marca 2019

  Więcej
 • Z kim tak Ci będzie źle jak ze mną? - piosenki Kaliny Jędrusik
  Z kim tak Ci będzie źle jak ze mną? - piosenki Kaliny Jędrusik

  9 marca 2019 

  Więcej
 • Leonard Cohen w intymnych zwierzeniach - recital Dariusza Niebudka
  Leonard Cohen w intymnych zwierzeniach - recital Dariusza Niebudka

  15 marca 2019

  Więcej
 • Ulice wolności - spektakl Teatru
  Ulice wolności - spektakl Teatru "Reduta Śląska"

  29 marca 2019

Legenda kolorów:

Rozrywka: koncerty, kabarety
sztuka icon
Sztuka: teatr, wystawy
Edukacja: warsztaty, projekty, dla dzieci
 
Rezerwacja biletów:
Rezerwacji biletów wstępu na imprezy można dokonywać pod numerem telefonu +48 32 2486 240 oraz +48 512 024 062, a także pocztą elektroniczną na adres: bilety@mckrudasl.pl. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami rezerwacji, ochroną danych osobowych i sprzedaży biletów. 

26.01.2018, godz. 18.00, Teatr Figa - spektakl pt. ,,Kobietkowo”, bilety w cenie: 10 zł

Opis spektaklu:

To spektakl, w którym sześć kobiet dzieli się spostrzeżeniami na tematy im bliskie bo kobiece. Ukazane są różne odsłony kobiet i role, które przychodzi im grać w życiu. Poruszone są oczywiście kwestie relacji damsko-męskich ale także słabe strony kobiet. Wszystko po to, by pokazać jak ważny jest dystans i umiejętność śmiania się samych z siebie. Przedstawienie porusza również problem kobiety, która chce być doskonałą matką, żoną, kochanką i odnoszącą sukcesy profesjonalistką i robi co może, by tym ambicjom sprostać, co wywołuje w niej mnóstwo sprzecznych emocji. Spektakl to spora dawka humoru ale też celnych myśli skłaniających do refleksji.

 

Premiera miała miejsce  2.12.2017 r. w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

Reżyseria: Anna Białoń
Występują: Alicja Skrzyńska, Zofia Pająk, Nina Siwy, Monika Orlof - Jagiełło, Katarzyna Płaczek, Anna Białoń
Czas trwania: około 1h:10

Opinie widzów:

,,Spektakl ,,Kobietkowo” to dowcipne ukazanie świata kobiet, które zmagają się z wieloma rolami: matki, żony, pracownicy. Skłania do refleksji i choć momentami pokazuje też gorzką stronę kobiecej codzienności, jest pełen humoru i pozytywnej energii. Przedstawienie dobre dla kobiet, jak i mężczyzn, którzy mogą lepiej poznać zawiłą naturę kobiet. Doskonała odskocznia od codziennej rutyny. Polecam.”
p. Aleksandra Szewczyk z Wrocławia


,,Kobietkowo to spektakl zarazem śmieszny jak i refleksyjny. Myślę, że każda z nas zobaczyła siebie trochę jak w lustrzanym odbiciu. Ważne jest przesłanie - ostatecznie okazuje się,                     że jesteśmy silne, potrafimy zawsze sie podnieść i działać. Dziękuję Paniom za mądrą lekcję  o naszej trudnej kobiecości".
p. Barbara K.

,,Polecam ten spektakl, poziom nie odbiega od występów popularnych teatrów np. z W-wy. Trochę przypominał mi spektakl pt. "Klimakterium... i już" teatru Capitol, ale na "Kobietkowie" bawiłam sie nawet jeszcze lepiej. Teatr amatorski DAŁ RADĘ!!"
p. Barbara Cz. z Tarnowskich Gór

,,Nie spodziewałem się, że to będzie aż tak dobre. Poszedłem na spektakl trochę z ciekawości, trochę dlatego, że znam jedną z występujących osób, a tu.. spore zaskoczenie naprawdę profesjonalnym występem aktorskim. Gra aktorek przewyższa jak dla mnie walory scenariusza, ale moja żona, z kolei zachwycona właśnie tekstami poszczególnych scen:). W każdym razie obydwoje wyszliśmy po spektaklu w dobrych humorach".
p. Piotr G.

,,Naprawdę się ubawiłem, było śmiesznie, ale na wysokim poziomie. Najbardziej rozbawiła mnie scena SZTUKA MILCZENIA. Ta sztuka jest naprawdę, tak jak pokazano to w przedstawieniu, dla kobiet bardzo trudna :D "
p. Jacek K.

,,Cóż może napisać facet, którego „zaciągnięto” na spektakl o kobietach, grany przez kobiety? Tytuł sam wskazuje czego można się spodziewać. Teatr „Figa” składa się wyłącznie z kobiet, ciekawe, bo w teatrze z czasów Szekspira to grali wyłącznie mężczyźni (nawet Julię!).
Ale do rzeczy. Jako prawdziwy „samiec” muszę przyznać, że zaczęło się nieźle - kobieta w domu, zajmuje się tylko domem i deklaruje, że jest to jej powołanie i to dziedziczne od pokoleń w jej rodzinie. Potem jednak widzimy, że nie jest tak „różowo” i nasza „Matka Polka” stopniowo próbuje „wybić się na niepodległość”, czyli usamodzielnić i realizować własne życiowe plany, co niestety nie przychodzi jej łatwo. Może ta historia zawiera dużo stereotypowych sytuacji, ale ciekawie i śmiesznie opowiedziana i warta jest oglądnięcia. W odbiorze sztuki pomaga oszczędna, ale dobrze przemyślana scenografia.
A zakończenie…. no cóż trzeba to samemu zobaczyć. Gdyż dobrze jest spojrzeć
na życie rodzinne z innej perspektywy.”
p. Grzegorz P.

,,Drugiego grudnia br amatorski teatr Figa zagrał na deskach rudzkiej sceny. Była to podwójna premiera. Tak spektakl jak i aktorzy debiutowali w tej odsłonie. I był to debiut udany. Jeśli zastanawiałbym się jak mogły wyglądać początki tak znanych dzisiaj formacji jak Młodzi Panowie to myślę, że właśnie tak... . Lekka fabuła nie pozbawiona humoru z wartką akcją, przepleciona liryką i bardzo wymownie ilustrowana dekoracyjną choreografią. Co przykuwa uwagę to różnorodność artystycznego wyrazu. Grupa obrazuje kolejne odsłony ciekawie dobraną formą ruchu scenicznego, który świetnie zastępuje bogate dekoracje pozostawiając jednocześnie sporo miejsca dla wyobraźni. Ta elastyczność i niedomknięta formuła są jednocześnie mocną stroną spektaklu, która sprawia, że trafia ono do serc widzów               o bardzo różnorodnych wymaganiach. Drugim mocnym elementem jest złożenie  scenariusza w formie kilku wątków osadzonych w śląskich ( i nie tylko ) realiach kobiecej codzienności. Spektakl jest przyjazny w odbiorze bez względu na płeć. Jednym słowem jest to ponad godzina dobrej zabawy.”
"Kobietkowo" okiem faceta

,,Wybrałam się w sobotnie popołudnie i nie zawiodłam się.
Sześć kobietek trafnie, czasem z nutką goryczy, czasem z przymrużeniem oka ukazało problemy dnia dzisiejszego. Komedia zmuszająca do refleksji. Marzenie każdego scenarzysty. Ale scenariusz to dopiero połowa sukcesu. Istnieje jeszcze sposób przekazu. Gdybym nie znała pani Ani, pomyślałabym, że to profesjonalne aktorki. Pełny szacun! Gorąco polecam!”
p. Czesia i p. Halina z Rudy Śląskiej

,,Bardzo bym żałowała, gdyby  mnie na nim nie było. Bardzo mi się podobał,  gdyż  była w nim duża dawka  humoru  oraz  pokazanie nam tego, co nas  dotyczy - czyli samo życie .
Serdecznie pozdrawiam i życzę dalszych  sukcesów ...”
p. Kornelia Rz. z Rudy Śląskiej

We MCK-u tam na Frynie
było gryfne przedstawiynie
Grupa "Figa"tam zagrała
wszystkich z nogow pozwalała
Same frelki godom prowda
niy byda nikogo bodła
I niych żodyn nic niy godo
bo to przeca "Kobiytkowo"
Ludu dużo sie zebrało
pełno sala, no a niy jest wcale mało
Wiym co godom ,bo żech była na ty gali
a na koniec wszystkich żurym czynstowali
Uczta była to wspaniała
i do duszy i do ciała!!!
p. Dorota Książek

O Teatrze:
Teatr Figa powstał w lutym 2017 roku w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej. W skład zespołu wchodzą kobiety o różnym temperamencie i osobowościach, różnym stopniu doświadczenia teatralnego, zawodowo zajmujące się zupełnie innymi profesjami. Łączy ich jedno - chęć wspólnej pracy twórczej, w oderwaniu od codziennych obowiązków oraz potrzeba rozwoju i wyrażania siebie poprzez sztukę.