Miejskie Centrum Kultury
im. Henryka Bisty


Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
30
31

Legenda kolorów:

Rozrywka: koncerty, kabarety
sztuka icon
Sztuka: teatr, wystawy
Edukacja: warsztaty, projekty, dla dzieci
 
Rezerwacja biletów:
Rezerwacji biletów wstępu na imprezy można dokonywać pod numerem telefonu +48 32 2486 240 wew. 24 oraz 512 024 062, a także pocztą elektroniczną na adres: bilety@mckrudasl.pl. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami rezerwacji i sprzedaży biletów – TUTAJ

KURS KOMPUTEROWY DLA SENIORÓW - Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty wraz z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Adama Mickiewicza wspólnie realizują projekt pn. „Młodzież dla Seniorów”
Zapraszamy do udziału w  kursie– Obsługa komputera i Smartfonów.
Pierwsze zajęcia rozpoczynają się dnia 4 kwietnia, godz. 12:00 do 14:00

Zajęcia odbywać się będą 2 razy w tygodniu- we wtorki i piątki, godz. 12:00 do 14:00,   w Sali komputerowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Adama Mickiewicza, 41-700 Ruda Śląska, ul. Mickiewicza 15. Trwać będą od kwietnia do maja.

W programie:
- podstawowa obsługa komputera
- poznanie systemu i jego bezpieczeństwa,
-  fotografia
- komunikacja dwustronna (email, Skype, fora internetowe)
- możliwości Internetu oraz sposoby jego wykorzystania w życiu codziennym
(e-urząd, e-dokumenty, e-bankowość, oglądanie filmów i słuchanie radia)
Prowadzenie: Elżbieta i Kamil Żurek oraz młodzież liceum
Koszt udziału: 70 zł.

AEROBIC JUŻ OD 3 KWIETNIA - ZAPRASZAMY
Zajęcia dla kobiet, które chcą pracować nad swoją sylwetką i kondycją fizyczną a przy okazji porządnie się zmęczyć. Celem zajęć poza poprawą sprawności ruchowej jest oderwanie się od problemów życia codziennego i poprawa samopoczucia. Zajęcia poprowadzi Marta Krzyśka. Odbywać się będą dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i czwartki. Zachęcamy do zabrania ze sobą wygodnego stroju, obuwia zmiennego, wody, ręcznika oraz  maty do ćwiczeń.
Koszt zajęć: 50 zł/miesiąc

NOWOŚĆ! KLUB MALUCHA OD KWIETNIA W MCK – ZAJĘCIA BEZPŁATNE!
Począwszy od  5 kwietnia, zapraszamy na zajęcia przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach w wieku 4-6 lat i ich rozwoju w kierunkach artystycznych.

Spotkania odbywać się będą każdą środę o godz. 16.30. Czas trwania zajęć: 45 minut. Udział bezpłatny – z uwagi na ograniczoną ilość miejsc – obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 32 2486 240, wew. 24.
W programie zajęć znajdą się: rytmika, prace plastyczne (z wykorzystaniem różnych materiałów – m.in. skręcanie balonowych zwierząt, modelowanie figurek z plasteliny, tworzenie gniotek, rysowanie, malowanie itp.), gry i zabawy muzyczno – ruchowe, także z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz wiele innych atrakcji.
Dzieci w tym wieku charakteryzuje niezwykła chęć poznawania nowego i łatwość przyswajania przekazywanych treści. Formuła spotkań gwarantuje przede wszystkim dobrą zabawę, a nauka dzieje się niejako „przy okazji”.
Animatorką Klubu Malucha jest Katarzyna Niemiec – studentka pedagogiki opiekuńczo – wychowawczej z głową pełną pomysłów i chęci do realizacji. Nie lubi siedzieć w miejscu, woli aktywnie działać. Uważa, że w pracy najważniejsza jest kreatywność i dobra zabawa – tego maluchom z całą pewnością nie zabraknie w środowe popołudnia!

DYSKUSYJNY KLUB SENIORA, spotkania w poniedziałki o 10.00

Dyskusyjny Klub Seniora działający w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku z siedzibą w MCK funkcjonuje już od ponad roku, skupiając zarówno członków UTW, jak i osoby spoza uniwersytetu. Spotkania odbywają się raz w tygodniu, w każdy poniedziałek o godz. 10.00. Trwają od 1,5 do 2 godzin. Średnio na spotkaniach bywa około 25 osób. Celem Klubu Seniora jest uzupełnianie wykładowej działalności UTW o formę spotkań, których głównym założeniem  jest  rozmowa klubowiczów na określone tematy. Tematyka spotkań jest ustalana z odpowiednim wyprzedzeniem i zgodnie z oczekiwaniami rozmówców. Zadaniem Klubu jest także propagowanie uczestnictwa seniorów w kulturze, zarówno w naszym mieście (propozycje MCK czy Muzeum Rudzkiego), jak i w ościennych miastach (Teatr Śląski, Teatr Rozrywki, Teatr Korez). Uczestnicy chętnie korzystają  z zajęć poza siedzibą Klubu, np. w Muzeum Rudzkim (wystawy) bądź w przedsięwzięciach plenerowych (np. spacer z przewodnikiem po starej Rudzie) czy w zajęciach rekreacyjnych na bielszowickiej "Strzelnicy". Tegoroczną zimową atrakcją była wycieczka "Szlakiem śląskich szopek" zorganizowana przez Muzeum Rudzkie. Klub służy także zacieśnianiu więzi między członkami, czemu sprzyja dzielenie się w trakcie dyskusji swoimi doświadczeniami i przemyśleniami, jak również miłe wspólne spędzanie czasu. Dokumentujemy naszą działalność w "Kronice Klubu Seniora", jak i w piśmie UTW "60+ Aktywność i Optymizm". Członkowie klubu są  otwarci na współpracę z różnymi środowiskami i osobami. Wszystko to ma służyć aktywności seniora i jego obecności w środowisku "wcześniej urodzonych", a także poczuciu wspólnoty i pełnego korzystania z życia. Drugi rok działalności Dyskusyjnego Klubu Seniora, z licznym udziałem jego członków, utwierdza w potrzebie funkcjonowania takiej nieformalnej grupy.

RUDZKI KLUB FANTASTYKI „RUDA MITHRILU”, Spotkania w każdy czwartek, godzina 17.00
Początki Rudzkiego Klubu Fantastyki "Ruda Mithrilu" sięgają września 2015r. i są efektem współpracy organizatorów Ogólnopolskiego Kon wentu Gier i Fantastyki "Ruda Mithrilu: Mroczna Legenda" oraz Miejskiego Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej. Pierwotnie Klub powstał jako miejsce spotkań dla osób grających w gry planszowe czy fabularne. Na pierwszych spotkaniach Klubu, jego uczestnicy mogli zagrać w takie gry jak "Wiedźmin" i "Mali Powstańcy". Z czasem zasoby Klubu sukcesywnie się zwiększały i obecnie Klub posiada w swoich zasobach takie gry jak: "VuDu", "Pokój 25" z dodatkiem, "Alchemicy", "Jungle Speed", "Catan", "Small World" i wiele, wiele innych. Oprócz tego członkowie Klubu spotykają się na sesjach gier fabularnych, w tej chwili Klub dysponuje podręcznikami zasad do gier "Zew Cthulhu" oraz "Vampire: Requiem".

Niewątpliwy sukces "Rudy Mithrilu: Mrocznej Legendy" zachęcił jego organizatorów do kontynuowania tej idei oraz organizowania zarówno kolejnych edycji Konwentu, jak i innych wydarzeń związanych z fantastyką w Rudzie Śląskiej. Dzięki temu rozwinięta została działalność samego Klubu, którego celem stały się nie tylko cotygodniowe spotkania miłośników gier bez prądu, ale też zorganizowanie zespołu ludzi, którzy wspólnie będą pracować nad kolejnymi fantastycznymi imprezami w Rudzie Śląskiej. Klub realizował projekt #Fantastyczna Ruda, dofinansowany w ramach działania „Zróbmy to razem – tylko kulturalnie”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2016”.  Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkania Rudzkiego Klubu Fantastyki "Ruda Mithrilu" w czwartki w godzinach od 17:00 do 19:00. W tym czasie gramy, rozmawiamy, dobrze się bawimy i wspólnie przygotowujemy kolejne, niezapomniane wydarzenia w naszym mieście.