Miejskie Centrum Kultury
im. Henryka Bisty


 • Grzegorz Haiski - wystawa z okazji jubileuszu 50-lecia działalności artystycznej
  Grzegorz Haiski - wystawa z okazji jubileuszu 50-lecia działalności artystycznej

  7 października - 18 listopada 2020 

  Więcej
 • Krakowski Salon Poezji w Rudzie Śląskiej - Fraszki Jana Sztaudyngera i innych
  Krakowski Salon Poezji w Rudzie Śląskiej - Fraszki Jana Sztaudyngera i innych

  25 października 2020

  Więcej
 • Maluchy w krainie dźwięku
  Maluchy w krainie dźwięku

  25 października / 15 listopada / 13 grudnia 2020

  Więcej
 • Finał projektu „Aktywny obywatel, aktywne społeczeństwo – lokalne inicjatywy społeczne”
  Finał projektu „Aktywny obywatel, aktywne społeczeństwo – lokalne inicjatywy społeczne”

  27 października 2020

  Więcej
 • Dziewczynka z zapałkami - musical
  Dziewczynka z zapałkami - musical

  30 października / 6 listopada / 15 grudnia 2020

  Więcej
 • Rudzkie granie - koncert charytatywny Fundacji Armia Przyjaciół
  Rudzkie granie - koncert charytatywny Fundacji Armia Przyjaciół

  31 paźdzziernika 2020

  Więcej
 • Z Piosenką do Wolności - koncert finałowy
  Z Piosenką do Wolności - koncert finałowy

  4 listopada 2020

  Więcej
 • Gita Story - śląska komedia muzyczna
  Gita Story - śląska komedia muzyczna

  8 listopada / 4 grudnia 2020 

  Więcej
 • Benefis Grzegorza Poloczka
  Benefis Grzegorza Poloczka

  11 listopada 2020

  Więcej
 • Pół na pół - komedia sensacyjna
  Pół na pół - komedia sensacyjna

  13 listopada 2020

  Więcej
 • Krakowski Salon Poezji w Rudzie Śląskiej - Poezja poetów wyklętych
  Krakowski Salon Poezji w Rudzie Śląskiej - Poezja poetów wyklętych

  15 listopada 2020

  Więcej
 • Gang Olsena acoustic trio - koncert
  Gang Olsena acoustic trio - koncert

  27 listopada 2020

  Więcej
 • Magiczny poranek z okazji Mikołaja
  Magiczny poranek z okazji Mikołaja

  6 grudnia 2020

  Więcej
 • Poprawiny - musical
  Poprawiny - musical

  11 grudnia 2020

  Więcej

Legenda kolorów:

Rozrywka: koncerty, kabarety
sztuka icon
Sztuka: teatr, wystawy
Edukacja: warsztaty, projekty, dla dzieci
 
Komunikat 
Kasa MCK jest czynna od wtorku do piątku w godz. 15.00 -18.00. Zapraszamy!

IMPREZA ODWOŁANA - Szczegóły TUTAJ 

19 kwietnia 2020 /niedziela/ godz. 12.00 - Krakowski Salon Poezji w Rudzie Śląskiej

Bilety w cenie: 8 zł (miejsca nienumerowane) 

W programie: twórczość i poezja Jana Wołka

Recytacja: Piotr Zawadzki, aktor Teatru Zagłębia w Sosnowcu

Prowadzenie: Nina Siwy

Przed Krakowskim Salonem Poezji na pyszne ciasto zaprosi Piekarnia - Cukiernia Jakubiec z Rudy Śląskiej.

Bardzo dziękujemy także p. Wandzie Durbacz za zasponsorowanie ręcznie wykonanego obrusu.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

JAN WOŁEK (ur. 20 czerwca 1954 w Warszawie) – polski malarz, poeta, pisarz, pieśniarz i karykaturzysta. Laureat nagród kilkunastu festiwali, w tym dwukrotny zwycięzca Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie; wielokrotny uczestnik i laureat Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA, twórca ok. 3000 piosenek, autor kilku książek.

Jan Wołek foto 350

Studiował estetykę w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 70. brał udział w studenckim ruchu kulturalnym, gdzie dał się poznać jako jeden z najwybitniejszych twórców „piosenki studenckiej”. Był wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich festiwalach. Jego teksty prezentowane były podczas występów w kabarecie ZAKR i Pod Egidą.

Jako artysta malarz uczestniczył w plenerach i wystawach zbiorowych. Ma za sobą szereg wystaw indywidualnych w Warszawie (14), Poznaniu (2), Olsztynie (3), Kazimierzu (3), Lublinie (2), Bielsku Białej (1), Koninie (1), Kielcach (1), Sopocie (2), Stuttgarcie (1), Berlinie (1), Irkucku (1), Tokio (1), Chicago (1), Toronto (6), Montrealu (1), Lwowie (2), Krzemieńcu (1), Grodnie (1). Ałmaty (1), Iławie (2), Zielonej Górze (1), Żarach (1), Międzyzdrojach (1) oraz Biszkeku (1). Ma autorską galerię w Kazimierzu nad Wisłą.

Powszechnie stał się znany jako kompozytor, autor tekstów poetyckich i licznych przebojów wykonywanych przez czołowych artystów estrady, jak Irena Santor, Łucja Prus, Irena Jarocka, Alicja Majewska, Maryla Rodowicz, Grażyna Łobaszewska, Edyta Geppert, Andrzej Poniedzielski, Hanna Banaszak, Jolanta Kaczmarek, Zbigniew Wodecki, Michał Bajor, Halina Frąckowiak, Anna Maria Jopek, Danuta Błażejczyk, Janusz Radek, Justyna Szafran, Lora Szafran, Katarzyna Groniec, Marian Opania, Mariusz Bogdanowicz, Marek Torzewski, Andrzej Zaucha, Ryszard Sygitowicz, Krzysztof Ścierański i Mirosław Czyżykiewicz.

Publikował wiersze, felietony i opowiadania. Autor kilku książek, w tym m.in.: "Moment z jednej całości", "Cygaro dla potrzeb filmu", "Na wskutek niestrawności" czy "Po".

Ma na swoim koncie album CD "Złota kolekcja - Zakład dla normalnych" (wyd. Pomaton EMI 2001), dwa single - „Piosenka dla chłopców od Brugela” / „Pory roku przy mojej ulicy” (wyd. Tonpress S-183), „Piosenka do przyjaciół” / „Dla jednego wariata co za mną lata” (wyd. Tonpress S-184) oraz kasetę "Jan Wołek / Wolna Grupa Bukowina" (wyd. Wifon 1978).

Wystąpił w roli tytułowej w teledysku do piosenki Maryli Rodowicz „Franek” (1984), pochodzącej z albumu "Gejsza nocy" (1986).

W 1987 został uhonorowany Nagrodą Artystyczną II stopnia Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego w dziedzinie estrady i animacji życia kulturalnego. Laureat Nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2000 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego „za wybitne zasługi w działalności w ruchu studenckim, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej”. W 2001 na XXII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Bardiniego. Za osiągnięcia w dziedzinie sztuki odznaczony Medalem Gloria Artis i medalem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Stypendysta MKiS i Japan Foundation. Honorowy Kawaler Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga. Był związany z ZAIKS i Radą Programowej TVP.

Był autorem tekstów piosenek do przedstawień teatralnych: "Czerwony Kapturek" Eugeniusza Szwarca (2002) w reż. Krzysztofa Babickiego na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, "Ławeczka" Aleksandra Gelmana (2003) w reż. Zbigniewa Zapasiewicza w Scenie na Piętrze w Poznaniu, Halucynacje Grzegorza Ciechowskiego (2008) w reż. Wojciecha Kościelniaka w Teatrze Piosenki we Wrocławiu, Świat wg Barda (2010) i Satanorium (2012) Jerzego Satanowskiego w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie oraz "Anna Karenina" Lwa Tołstoja (2018) w reż. Janusza Kijowskiego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

/Źródło: Wikipedia/

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

PIOTR ZAWADZKI - Debiutował w Teatrze Rozrywki w Chorzowie w spektaklu „Czarnoksiężnik z krainy OZ” w reż. D. Miłkowskiego (1991). Egzamin eksternistyczny zdał w 1995 r. Związany z Teatrem Zagłębia od 1996 r.

ZOBACZ trzy pytania do Piotra Zawadzkiego - TUTAJ

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

NINA SIWY - nauczycielka, aktorka, konferansjerka, wielbicielka kultury, sztuki, teatru i poezji. Pracuje z młodzieżą, jest polonistką w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie. Zaangażowana w działalność edukacyjną prowadzi autorski projekt "Ze sztuką mi do twarzy" w Chorzowskim Centrum Kultury. Jest pomysłodawczynią i organizatorką Wojewódzkiego Konkursu Sztuki Słowa "Towary liryczne Agnieszki Osieckiej". Związana z Lekkim Teatrem Przenośnym w Chorzowie, gdzie zagrała w spektaklach: "Scenariusz dla samotnych kobiet", "Kriss", "Mruczę, więc jestem". Wystąpiła w spektaklu "Druga strona obrazu" Teatru Konfraternia Miłośników Zacnej Sztuki Scenicznej. Gra w Teatrze Figa w MCK, w spektaklach: "Kobietkowo", "Zupa na zicher", „Detoksss...” Prowadzi spotkania autorskie z poetami i pisarzami. Zajmuje się konferansjerką. Tworzy własne programy artystyczne m.in. "Taki Festiwal pamiętam...", "Poezja duszy Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej", "Leonard Cohen w intymnych zwierzeniach". Jest opiekunem artystycznym comiesięcznych spotkań "Krakowskiego Salonu Poezji" w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej od 2017 roku.