Miejskie Centrum Kultury
im. Henryka Bisty


 • Tu powstaje Śląski Teatr Impresaryjny
  Tu powstaje Śląski Teatr Impresaryjny

  październik 2020

 • XIV Spotkania Górskie
  XIV Spotkania Górskie "Lawiny"

  15-17 listopada 2019

  Więcej
 • Podróż w czasie: na Śląsku przed stu laty
  Podróż w czasie: na Śląsku przed stu laty

  18 listopada 2019

  Więcej
 • Spotkanie autorskie z Łukaszem Kobielą, autorem albumu „August Hlond 1881–1948”
  Spotkanie autorskie z Łukaszem Kobielą, autorem albumu „August Hlond 1881–1948”

  19 listopada 2019 

  Więcej
 • Akademia Kultur i Religii Świata - Święto Zmarłych na świecie
  Akademia Kultur i Religii Świata - Święto Zmarłych na świecie

  20 listopada 2019

  Więcej
 • Kopciuszek – zamienił się sen w rzeczywistość
  Kopciuszek – zamienił się sen w rzeczywistość

  22 i 26 listopada 2019

  Więcej
 • Operetki czar - wieczór najpiękniejszych arii operetkowych
  Operetki czar - wieczór najpiękniejszych arii operetkowych

  24 listopada 2019

  Więcej
 • Kobieta na zamówienie - komedia
  Kobieta na zamówienie - komedia

  30 listopada 2019 

  Więcej
 • Gita story - śląska komedia muzyczna
  Gita story - śląska komedia muzyczna

  2 grudnia 2019

  Więcej
 • Mikołajki-Zapominajki - spektakl dla dzieci
  Mikołajki-Zapominajki - spektakl dla dzieci

  6 grudnia 2019

  Więcej
 • Krakowski Salon Poezji - Poezja Jana Wołka
  Krakowski Salon Poezji - Poezja Jana Wołka

  8 grudnia 2019

  Więcej
 • Maluchy w Krainie Dźwięku - sezon 2019/2020
  Maluchy w Krainie Dźwięku - sezon 2019/2020

  8 grudnia 2019 

  Więcej
 • Kabaret Młodych Panów - To jest chore
  Kabaret Młodych Panów - To jest chore

  13 i 14 grudnia 2019

  Więcej
 • Wielka Gala Wiedeńska - W zaczarowanym świecie musicalu i muzyki filmowej
  Wielka Gala Wiedeńska - W zaczarowanym świecie musicalu i muzyki filmowej

  5 stycznia 2020

  Więcej
 • Zimowa Akademia Zabawy i Sztuki dla dzieci w wieku szkolnym
  Zimowa Akademia Zabawy i Sztuki dla dzieci w wieku szkolnym

  13-17 stycznia 2020

  Więcej
 • W 80 dni dookoła świata - musical
  W 80 dni dookoła świata - musical

  24 i 28 stycznia 2020

  Więcej
 • Ania z Zielonego Wzgórza - musical
  Ania z Zielonego Wzgórza - musical

  8 i 11 lutego oraz 28 i 31 marca 2020

  Więcej
 • Italo Disco, czyli Muzyczna Podróż Spaghetti Dance
  Italo Disco, czyli Muzyczna Podróż Spaghetti Dance

  22 lutego 2020 

  Więcej
 • Kabaret Nowaki w programie
  Kabaret Nowaki w programie "Za granicą żartu"

  14 marca 2020

  Więcej

Legenda kolorów:

Rozrywka: koncerty, kabarety
sztuka icon
Sztuka: teatr, wystawy
Edukacja: warsztaty, projekty, dla dzieci
 
Rezerwacja biletów:
Rezerwacji biletów wstępu na imprezy można dokonywać pod numerem telefonu +48 32 2486 240 oraz +48 512 024 062, a także pocztą elektroniczną na adres: bilety@mckrudasl.pl. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami rezerwacji, ochroną danych osobowych i sprzedaży biletów. 

8 grudnia 2019 /niedziela/ godz. 12.00 - Krakowski Salon Poezji w Rudzie Śląskiej 

Bilety w cenie: 8 zł (miejsca nienumerowane) 

przycisk online

W programie: poezja Jana Wołka w interpretacji Piotra Zawadzkiego, aktora filmowego i teatralnego 

Prowadzenie: Nina Siwy

Przed Krakowskim Salonem Poezji na pyszne ciasto zaprosi Piekarnia - Cukiernia Jakubiec z Rudy Śląskiej.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

JAN WOŁEK (ur. 20 czerwca 1954 w Warszawie) - polski malarz, poeta, pisarz, pieśniarz i karykaturzysta. Laureat nagród kilkunastu festiwali, w tym dwukrotny zwycięzca Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie; wielokrotny uczestnik i laureat Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA, twórca ok. 3000 piosenek, autor kilku książek. Studiował estetykę w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 70. brał udział w studenckim ruchu kulturalnym, gdzie dał się poznać jako jeden z najwybitniejszych twórców „piosenki studenckiej”. Był wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich festiwalach. Jego teksty prezentowane były podczas występów w kabarecie ZAKR i Pod Egidą. Jako artysta malarz uczestniczył w plenerach i wystawach zbiorowych. Ma za sobą szereg wystaw indywidualnych w Warszawie (14), Poznaniu (2), Olsztynie (3), Kazimierzu (3), Lublinie (2), Bielsku Białej (1), Koninie (1), Kielcach (1), Sopocie (2), Stuttgarcie (1), Berlinie (1), Irkucku (1), Tokio (1), Chicago (1), Toronto (6), Montrealu (1), Lwowie (2), Krzemieńcu (1), Grodnie (1). Ałmaty (1), Iławie (2), Zielonej Górze (1), Żarach (1), Międzyzdrojach (1) oraz Biszkeku (1). Ma autorską galerię w Kazimierzu nad Wisłą.

Powszechnie stał się znany jako kompozytor, autor tekstów poetyckich i licznych przebojów wykonywanych przez czołowych artystów estrady, jak Irena Santor, Łucja Prus, Irena Jarocka, Alicja Majewska, Maryla Rodowicz, Grażyna Łobaszewska, Edyta Geppert, Andrzej Poniedzielski, Hanna Banaszak, Jolanta Kaczmarek, Zbigniew Wodecki, Michał Bajor, Halina Frąckowiak, Anna Maria Jopek, Danuta Błażejczyk, Janusz Radek, Justyna Szafran, Lora Szafran, Katarzyna Groniec, Marian Opania, Mariusz Bogdanowicz, Marek Torzewski, Andrzej Zaucha, Ryszard Sygitowicz, Krzysztof Ścierański i Mirosław Czyżykiewicz. Publikował wiersze, felietony i opowiadania. Autor kilku książek, w tym m.in.: "Moment z jednej całości", "Cygaro dla potrzeb filmu", "Na wskutek niestrawności" czy "Po". Ma na swoim koncie album CD "Złota kolekcja - Zakład dla normalnych" (wyd. Pomaton EMI 2001), dwa single - „Piosenka dla chłopców od Brugela” / „Pory roku przy mojej ulicy” (wyd. Tonpress S-183), „Piosenka do przyjaciół” / „Dla jednego wariata co za mną lata” (wyd. Tonpress S-184) oraz kasetę "Jan Wołek / Wolna Grupa Bukowina" (wyd. Wifon 1978). Wystąpił w roli tytułowej w teledysku do piosenki Maryli Rodowicz „Franek” (1984), pochodzącej z albumu "Gejsza nocy" (1986).

W 1987 został uhonorowany Nagrodą Artystyczną II stopnia Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego w dziedzinie estrady i animacji życia kulturalnego. Laureat Nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2000 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego „za wybitne zasługi w działalności w ruchu studenckim, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej”. W 2001 na XXII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Bardiniego. Za osiągnięcia w dziedzinie sztuki odznaczony Medalem Gloria Artis i medalem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Stypendysta MKiS i Japan Foundation. Honorowy Kawaler Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga. Był związany z ZAIKS i Radą Programowej TVP.

Był autorem tekstów piosenek do przedstawień teatralnych: "Czerwony Kapturek" Eugeniusza Szwarca (2002) w reż. Krzysztofa Babickiego na scenie Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Ławeczka Aleksandra Gelmana (2003) w reż. Zbigniewa Zapasiewicza w Scenie na Piętrze w Poznaniu, Halucynacje Grzegorza Ciechowskiego (2008) w reż. Wojciecha Kościelniaka w Teatrze Piosenki we Wrocławiu, "Świat wg Barda" (2010) i "Satanorium" (2012) Jerzego Satanowskiego w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie oraz "Anna Karenina" Lwa Tołstoja (2018) w reż. Janusza Kijowskiego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

/ Źródło: Wikipedia / 

Jan Wolek foto 350

/ Zdjęcie - źródło: Radio Olsztyn /

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

PIOTR ZAWADZKI - polski aktor filmowy i teatralny. Pierwsze kroki zawodowe stawiał na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Po kilku latach przeprowadził się do Poznania, gdzie został zaangażowany w tamtejszym Teatrze Polskim. Na swoim koncie ma role teatralne w takich spektaklach jak m.in.: "Sprawa Dantona" S. Przybyszewskiej w reż. A.Wajdy, "Szelmostwa Skapena" Moliera w reż. R. Majora, "Wariat i Zakonnica" Witkacego w reż. J. Pazdro, "Henryk V" W. Szekspira w reż. J. Kulczyńskiego i w wielu innych. Grał także w produkcjach filmowych, m.in.: „Ucieczka z miejsc ukochanych” serial w reż. J. Dziedziny (jako Julek Aduch), „Desperacja” film w reż. Z. Kuźmińskiego (jako Władysław Daniłowski), „W piątą stronę świata” serial w reż. J. Dziedziny (Franek) czy „Poznański czerwiec” film w reż. F. Bajona (oficer UB). Prowadził Księgarnię Turystyczną "Globtroter" i Klub Obieżyświatów w Poznaniu. Jest także założycielem i prowadzi poznański Klub „Za Kulisami”.

/ Źródło: Wikipedia /

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

NINA SIWY - Jest opiekunem artystycznym comiesięcznych spotkań "Krakowskiego Salonu Poezji" w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej od 2017 roku. Pracuje z młodzieżą, jest polonistką w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej - Curie w Chorzowie. Zaangażowana w działalność edukacyjną prowadzi autorski projekt "Ze sztuką mi do twarzy" w Chorzowskim Centrum Kultury. Jest pomysłodawczynią i organizatorką Wojewódzkiego Konkursu Sztuki Słowa "Towary liryczne Agnieszki Osieckiej". Związana z Lekkim Teatrem Przenośnym w Chorzowie, gdzie zagrała w spektaklach: "Scenariusz dla samotnych kobiet", "Kriss", "Mruczę, więc jestem". Wystąpiła w spektaklu "Druga strona obrazu" Teatru Konfraternia miłośników zacnej sztuki scenicznej. Gra w Teatrze Figa, w spektaklach: "Kobietkowo", "Zupa na zicher". Prowadzi spotkania autorskie z poetami i pisarzami. Zajmuje się konferansjerką. Tworzy własne programy artystyczne m.in "Taki Festiwal pamiętam...", "Poezja duszy Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej", "Leonard Cohen w intymnych zwierzeniach".