Miejskie Centrum Kultury
im. Henryka Bisty


 • Tu powstaje Śląski Teatr Impresaryjny
  Tu powstaje Śląski Teatr Impresaryjny

  październik 2020

 • Efekt Motyla - spektakl taneczny
  Efekt Motyla - spektakl taneczny

  18 października 2019

  Więcej
 • Ostra jazda - komedia
  Ostra jazda - komedia

  19 października 2019

  Więcej
 • Roczniki - Fotel pełen opowieści - koncerty
  Roczniki - Fotel pełen opowieści - koncerty

  20 i 26 października 2019 

  Więcej
 • Między prawdą a legendą - śpiewodram Jolanty Literskiej
  Między prawdą a legendą - śpiewodram Jolanty Literskiej

  22 października 2019

  Więcej
 • Najpiękniejsze melodie świata
  Najpiękniejsze melodie świata

  27 października 2019

  Więcej
 • Warsztaty modelarskie z zapałek
  Warsztaty modelarskie z zapałek

  Listopad 2019

  Więcej
 • Krakowski Salon Poezji - Poezja Agnieszki Osieckiej
  Krakowski Salon Poezji - Poezja Agnieszki Osieckiej

  3 listopada 2019

  Więcej
 • Helena Dzionyk - Duszy jedwabistość - wystawa malarstwa na jedwabiu
  Helena Dzionyk - Duszy jedwabistość - wystawa malarstwa na jedwabiu

  11 października - 12 listopada 2019

  Więcej
 • Maluchy w Krainie Dźwięku - sezon 2019/2020
  Maluchy w Krainie Dźwięku - sezon 2019/2020

  3 listopada 2019 

  Więcej
 • Imperative i Gang Olsena - koncert
  Imperative i Gang Olsena - koncert

  9 listopada 2019

  Więcej
 • Z Piosenką do Wolności - Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej
  Z Piosenką do Wolności - Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

  10 listopada 2019 

  Więcej
 • Hanysy 2019
  Hanysy 2019

  11 listopada 2019

  Więcej
 • Skarb de Gaulle'a, czyli teatr po śląsku
  Skarb de Gaulle'a, czyli teatr po śląsku

  14 listopada 2019 

  Więcej
 • Kopciuszek – zamienił się sen w rzeczywistość
  Kopciuszek – zamienił się sen w rzeczywistość

  22 i 26 listopada 2019

  Więcej
 • Przycisk - spektakl Teatru
  Przycisk - spektakl Teatru "Reduta Śląska"

  23 listopada 2019

  Więcej
 • Operetki czar - wieczór najpiękniejszych arii operetkowych
  Operetki czar - wieczór najpiękniejszych arii operetkowych

  24 listopada 2019

  Więcej
 • Kobieta na zamówienie - komedia
  Kobieta na zamówienie - komedia

  30 listopada 2019 

  Więcej
 • Mikołajki-Zapominajki - spektakl dla dzieci
  Mikołajki-Zapominajki - spektakl dla dzieci

  6 grudnia 2019

  Więcej
 • Kabaret Młodych Panów - To jest chore
  Kabaret Młodych Panów - To jest chore

  13 i 14 grudnia 2019

  Więcej
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
3
4
8
10
12
14
15
17
21
23
24
25
28
29
30
31

Legenda kolorów:

Rozrywka: koncerty, kabarety
sztuka icon
Sztuka: teatr, wystawy
Edukacja: warsztaty, projekty, dla dzieci
 
Rezerwacja biletów:
Rezerwacji biletów wstępu na imprezy można dokonywać pod numerem telefonu +48 32 2486 240 oraz +48 512 024 062, a także pocztą elektroniczną na adres: bilety@mckrudasl.pl. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi zasadami rezerwacji, ochroną danych osobowych i sprzedaży biletów. 

„Każdego słuchacza traktujemy jak jednostkę, dla której został stworzony indywidualny program” – o Studiu Teatru Fizycznego, Śląsku i teatrze rozmawiamy ze znanym aktorem, tancerzem i wokalistą, Leszkiem Stankiem

 

W jednym z wywiadów udzielonych przez Pana, możemy przeczytać, że przede wszystkim jest Pan sobą, a potem artystą. Nie chce Pan być zdefiniowany tylko jako aktor/tancerz/piosenkarz. Czy wykorzystywanie umiejętności z tych wszystkich dziedzin sztuki świadczy o wszechstronności, czy Pana zdaniem powinno być to standardem w działalności każdego artysty?
Cytując klasyka "artystą się nie jest, artystą się bywa".. Z moich doświadczeń i obserwacji wynika,  że chyba jedynie w Polsce wymaga się od artysty deklaracji,  po to aby ułatwić identyfikację. Lubimy jak coś jest czarne lub białe, a przestrzeń w sztuce jest pełna szarości lub jak kto woli kolorów. Dzisiaj choreograf jest również reżyserem a aktor tancerzem czy muzykiem lub jeszcze inaczej. Nie ma nic złego w tym, wręcz przeciwnie, że artysta do realizacji swoich działań wykorzystuje doświadczenie jakie nabywa z rożnych dziedzin sztuki. Tak staram się działać właśnie ja. W najnowszym projekcie muzycznym sam piszę teksty, współtworzę muzykę, śpiewam oraz  tworzę do każdego utworu autorskie wideoarty (videoklipy), podczas realizacji których korzystam ze swoich dotychczasowych doświadczeń jako artysta performatywny, choreograf czy reżyser, a nawet producent. Pierwsze owoce projektu o którym wspominam można zobaczyć m.in. na YT - mowa o dwóch pierwszych singlach promujących: "Give me a hug" oraz "In blue". Jesienią szykuję kolejny epizod do utworu "I don’t wanna", a wiosną planuję wydanie całej płyty.
- Ukończył Pan Studium Wokalno – Baletowe w Gliwicach, potem przez lata był Pan związany z Gliwickim Teatrem Muzycznym i Śląskim Teatrem Tańca. Od lat jednak mieszka Pan w Warszawie, a pracuje w całym kraju i poza jego granicami. Czym dla Pana jest Śląsk? Czy nadal zajmuje szczególne miejsce w Pana sercu?
Na Śląsku dorastałem i rozwijałem swoje pasje do sztuki. Zawdzięczam wiele miejscom, a właściwie ludziom, których spotkałem na swojej drodze. Mógłbym tutaj przytoczyć wiele nazwisk. Jako adept amatorskiego teatru w MDK nr 1 w Bytomiu wspominam czule Danutę Szymczyk i Anię Górecką, pod okiem których stawiałem pierwsze kroki w teatrze oraz miałem pierwsze lekcje śpiewu, czy na końcu tej drogi- Jacka Łumińskiego -założyciela Śląskiego Teatru Tańca, który jest moim wielkim mentorem i który wywarł olbrzymi  wpływ na to, jakim artystą teraz jestem. Zawsze mile wracam na Śląsk zarówno ciałem jak i myślami. Jest to szczególne miejsce, a ja jestem dumny, że jestem Ślązakiem.
- Wziął Pan udział w kilku reality show, m.in. w niezwykle popularnym show stacji TVN „Azja Express”. Jak Pan ocenia tego typu programy? Czy coś Pana szczególnie mile zaskoczyło albo rozczarowało?
Azja Express to jeden z wielu projektów medialnych, w których wziąłem udział, aczkolwiek obecność przy jego realizacji pozwoliła mi zdobyć większą popularność i sympatię widzów, co w konsekwencji pozwala mi jeszcze sprawniej realizować moje projekty i wzbudzać tym samym większe zainteresowanie docierając do szerszego grona odbiorcy

- Studio Teatru Fizycznego powstało w 2005 roku, a Pan jest jego autorem. Sezon 2017/2018 to nowa odsłona projektu, obfitującego w liczne atrakcje i możliwości teatralnego i tanecznego rozwoju. Tym razem, działania odbywać się będą w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Proszę opowiedzieć czym właściwie jest STF, do kogo jest skierowany i dlaczego warto wziąć w nim udział? Co kryje się pod nośnym hasłem przewodnim „Spróbuj wyzwolić to, co w Tobie drzemie”?
Kiedy kilka lat temu realizowałem projekt STF wspólnie z moją przyjaciółką Ewą Zawadą, wiedzieliśmy, że chcemy robić warsztaty dla ludzi młodych, pełnych pasji i zaangażowania. Opracowaliśmy system nauczania który pozwala wyciągać z ludzi to co najlepsze jednocześnie nie przekraczając radykalnie ich strefy komfortu. Dbamy o jakość pracy dlatego z założenia grupy zawsze są nieliczne, a my umiejętnie obserwujemy uczestników, pragnąc wskazywać im odpowiedni kierunek do samorealizacji w sztuce. Kreujemy mapę, dzięki której każdy z uczestników, pracując w grupie indywidualnie, odkrywa siebie i swoje umiejętności. Jednym słowem nie traktujemy naszych słuchaczy jako masę, która ma dostosować się do programu, tylko jako jednostkę dla której stworzony został właśnie ten projekt artystyczno – edukacyjny, który nazwaliśmy Studio Teatru Fizycznego. Progres co roku jest zadziwiający a dowodem tego są spektakle które tworzymy ze słuchaczami na koniec każdego sezonu.
- Na Pana koncie jest już sporo ról na deskach teatralnych i serialach telewizyjnych.  Realizuje się Pan także jako wokalista. Nad czym pracuje Pan obecnie?
O projekcie muzycznym mówiłem już powyżej i teraz właśnie koncentruję się na jego realizacji. Obecnie przygotowuję się również do premiery w spektaklu "Szalone nożyczki",  w którym wcielam się w rolę głównego bohatera Antonia, właściciela zakładu fryzjerskiego. Jest to szalona komedia pełna intryg, o której zakończeniu decyduje sam widz.