Miejskie Centrum Kultury
im. Henryka Bisty


 • Dojrzałe spotkania ze sztuką - bezpłatne warsztaty on-line dla dorosłych
  Dojrzałe spotkania ze sztuką - bezpłatne warsztaty on-line dla dorosłych

  8 maja - 26 czerwca 2021

  Więcej
 • Ankieta - premiera słuchowiska radiowego wg tekstu Łukasza Buszmana - w ramach projektu
  Ankieta - premiera słuchowiska radiowego wg tekstu Łukasza Buszmana - w ramach projektu "Śląski na fali"

  18 czerwca 2021

  Więcej
 • PolskaÉire Festival w Rudzie Śląskiej
  PolskaÉire Festival w Rudzie Śląskiej

  2-4 lipca 2021

  Więcej
 • Ogród śniadaniowy MCK 2021
  Ogród śniadaniowy MCK 2021

  10, 17, 24 i 31 lipca 2021

  Więcej
 • Dojrzałe spotkania ze sztuką - bezpłatne warsztaty on-line dla dorosłych
  Dojrzałe spotkania ze sztuką - bezpłatne warsztaty on-line dla dorosłych

  8 maja - 26 czerwca 2021

  Więcej
 • Ankieta - premiera słuchowiska radiowego wg tekstu Łukasza Buszmana - w ramach projektu
  Ankieta - premiera słuchowiska radiowego wg tekstu Łukasza Buszmana - w ramach projektu "Śląski na fali"

  18 czerwca 2021

  Więcej
 • PolskaÉire Festival w Rudzie Śląskiej
  PolskaÉire Festival w Rudzie Śląskiej

  2-4 lipca 2021

  Więcej
 • Ogród śniadaniowy MCK 2021
  Ogród śniadaniowy MCK 2021

  10, 17, 24 i 31 lipca 2021

  Więcej

Legenda kolorów:

Rozrywka: koncerty, kabarety
sztuka icon
Sztuka: teatr, wystawy
Edukacja: warsztaty, projekty, dla dzieci
 
Komunikat 

Kasa biletowa - przerwa wakacyjna do 31 sierpnia. Zapraszamy ponownie od 1 września.
Kontakt telefoniczny z MCK pod nr 32 248 62 40.

 

Znany jest już program piątej edycji Festiwalu PolskaÉire w Rudzie Śląskiej

PolskaÉire Festival w Rudzie Śląskiej to idealna okazja do świętowania polsko-irlandzkiej przyjaźni. W tym roku okoliczności są tym bardziej wyjątkowe, gdyż świętujemy w nim 30. lecie utworzenia polskiej ambasady w Dublinie. Festiwal rozpocznie się 2 lipca i będzie obejmowała trzy dni pełne muzyki, tańca, dyskusji, literatury, sztuki i wszystkiego, co najlepszego mają do zaoferowania Zielona Wyspa oraz Śląsk. Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”, we współpracy z lokalnymi partnerami, miastem Ruda Śląska, Ambasadą RP w Dublinie oraz Ambasadą Irlandii w Warszawie, zapraszają mieszkańców regionu do wspólnej zabawy.

Tradycyjnie już hasłem naszego festiwalu jest: "Kaj Ślōnsk trefio sie z Irlandjōm".

Ubiegłoroczna edycja festiwalu odbyła się, ze względu na panującą pandemię, w formie wirtualnej. Niemniej była ona nie mniej bogata aniżeli poprzednie, a jednocześnie podtrzymała festiwalową tradycję. W tym roku, mając nadzieję na dalsze zelżenie obostrzeń, połączyliśmy siły z Ambasadą RP w Dublinie oraz Ambasadą Irlandii w Warszawie. Tegoroczny festiwal będzie miał charakter hybrydowy, ze wszystkimi atrakcjami dostępnymi online w formie streamingów nadawanych z Rudy Śląskiej i Dublina, gośćmi dołączającymi z różnych lokalizacji oraz, mamy nadzieję, widownią na żywo.

Pierwszy dzień festiwalu będzie miał charakter głównie wirtualny. Rozpoczniemy video mostem pomiędzy obydwoma krajami z ich ambasadorami w rolach głównych, a następnie Ci ostatni porozmawiają z młodymi ludźmi o tym jak kultury obydwu krajów przenikają się w ich codzienym życiu. Tego dnia przeniesiemy się również w folkowe klimaty dzięki grupie folkowej “Inisowiacy” z zachodniej Irlandii. Dzień zakończymy zaś z przytupem, czyli koncertem transmitowanym wprost z Dublina z polskimi oraz irlandzkimi muzykami w rolach głównych.

Kolejne dwa dni (odbywające się na żywo w Rudzie Śląskiej i transmitowane online) będą, jak co roku, mocno muzyczne. Usłyszeć będzie można orkiestrę dętą KWK „Pokój”, Sheeban Celtic Band z Zespołem Tańca Irlandzkiego ERIU z Krakowa, śląskiego rapera KIERONA, zespół 032 band z Katowic, Zbigniewa Seydę z zespołu Carrantuohill wraz z synem, rudzką piosenkarkę Martę Mansfeld z zespołem oraz kolejną rudzką formację Cztery Piąte, czyli zespół poezji śpiewanej i piosenki turystycznej.

Oprócz tego będzie można spotkać wyjątkowych gości oraz wysłuchać ciekawych dyskusji z pasjonatami kultywującymi śląską kulturę. A będą to między innymi akwarelista Grzegorz Chudy, pisarka Sabina Waszut czy poeta i prozaik Krystian Gałuszka. Będzie można również zapoznać się z kolejną udaną rewitalizacją industrialnego dziedzictwa kulturowego w Rudzie Śląskiej, czyli koksownią Orzegów.

Publiczności oferowane będą okolicznościowe widokówki i koperty wytwarzane przez rudzkich filatelistów oraz podziwiać wystawy dedykowane twórczości G. Chudego, festiwalowym pamiątkom filatelistycznym oraz stosunkom polsko-irlandzkim.

Specjalną atrakcją współtowarzyszącą festiwalowi będzie PolskaÉireRun, czyli bieg wirtualny, w którym miłośnicy sportu będą mogli świętować 30. lecie Ambasady RP w Dublinie. Jego organizatorami będą Polish Runners Club Ireand oraz Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF „Jastrząb” z Rudy Śląskiej. Na uczestników tej dodatkowej atrakcji będą czekały unikatowe medale oraz koszulki.

Zainteresowanych festiwalem organizatorzy zapraszają do śledzenia jego Facebookowego profilu https://www.facebook.com/PolskaEireRuda/ oraz strony internetowej: http://www.polskaeire.rudaslaska.pl.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

O FESTIWALU POLSKAÉIRE:

Festiwal powstał w 2015 r. z inicjatywy irlandzkiego ministra Aodhána Ó Ríordáina oraz Ambasady RP w Dublinie.

Polska edycja festiwalu w Rudzie Śląskiej jest organizowana od 2017 r. przez Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”, przy wsparciu miasta Ruda Śląska, szeregu lokalnych partnerów oraz wolontariuszy.

W poprzednich czterech edycjach Festiwalu PolskaÉire w Rudzie Śląskiej wzięło udział na żywo około 10 tys. osób, a informacje o festiwalowych atrakcjach corocznie docierały poprzez media społecznościowe do ponad 250 tys. osób. PolskaÉire Festiwal to coroczne świętowanie przyjaźni polsko-irlandzkiej. Celem festiwalu jest wzmacnianie więzi pomiędzy polskim oraz irlandzkim społeczeństwem.

Organizatorzy Festiwalu PolskaÉire w Rudzie Śląskiej:
● Polish-Irish Educational Association
● Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”

Patroni Festiwalu PolskaÉire w Rudzie Śląskiej:
● Ambasada RP w Dublinie
● Ambasada Irlandii w Polsce
● Prezydent Miasta Ruda Śląska

Sponsor:
● Rostra Solicitors

Partnerzy Festiwalu PolskaÉire w Rudzie Śląskiej:
● Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej
● Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej
● Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej
● Polski Związek Filatelistów - Oddział w Rudzie Śląskiej
● Polish Runners Club Ireland
● Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF „Jastrząb”
● Inisowiacy Polish Folk Group

Partnerzy medialni:
● Sfera TV
● Wiadomości Rudzkie
● RudaSlaska.com.pl

Festiwal w ramach programu profilaktycznego "Kulturalna Ruda - bez używek". Projekt dofinansowany ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

 RUDA SLASKA UM logo wys85