13 października 2021 /środa/ godz. 18.00 - wernisaż
Od 14 października do 16 listopada 2021 - Galeria "Fryna" w MCK
"Trio Silesia" - wystawa malarstwa Niezależnej Formacji Artystów - Joanny Studnik, Iwony Wolańskiej-Stachurskiej, Grzegorza Haiskiego, Jerzego Pałaca

Wstęp wolny

Niezależna Formacja Artystów „Trio Silesia” jest grupą twórców zarówno nieprofesjonalnych, jak i profesjonalnych z regionu Śląska (Zabrze, Ruda Śląska, Świętochłowice, Chorzów, Katowice). Jej siedziba mieści się w Rudzie Śląskiej. Członkowie formacji, to osoby o dużym doświadczeniu i dorobku artystycznym. Autorzy prac, które znaleźć można w wielu kolekcjach muzealnych oraz w zbiorach prywatnych.

Członkowie grupy to laureaci wielu nagród krajowych i zagranicznych. Doświadczone osoby w zakresie organizacji wydarzeń wystawienniczych na całym świecie. Dorobek grupy obejmuje również międzynarodowe projekty wystawiennicze (w tym zaproszenie artystów z Indii do Polski i organizacja wystawy we współpracy z władzami pięciu miast regionu: Świętochłowice, Ruda Śląska, Zabrze, Katowice Dąbrowa Górnicza i Ogrodzieniec), konferencje oraz czynny udział w aukcjach dziel sztuki w trakcie międzynarodowych konferencji. Niejednokrotnie też grupa obejmuje swoim patronatem wydarzenia kulturalne, konkursy, czy projekty artystyczne. Ostatnie wystawy międzynarodowe miały miejsce w listopadzie 2017 r. w Jaipur Indie oraz we wrześniu 2018 w Kalkucie w Indiach. Członkowie Formacji mają doświadczenie we współpracy z innymi grupami artystów w regionie. W przygotowaniu kolejne wystawy międzynarodowe m.in. w Mali i Indiach.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

Joanna Studnik - ukończyła studia z tytułem doktora nauk fizycznych Uniwersytetu Śląskiego. Oprócz matematyki i fizyki jej pasją od zawsze było malarstwo. Ze względu na liczne obowiązki rodzinne i zawodowe, na malowanie zawsze brakowało czasu. Ciągle jednak tęskniła za tymi dziecięcymi chwilami, kiedy można było przenieść się w świat wyobraźni, w którym czas płynie lub nie, a przestrzeń rządzi prawami, które tylko czasami mają jakieś znaczenie. Świat, w którym wszystko jest spokojne, kolorowe, na właściwym miejscu i niekoniecznie określone. Joanna tworzy obrazy w różnych technikach, od suchych pasteli po malarstwo akrylowe, nieustannie poszukując techniki, która pozwoli jej jak najlepiej wyrazić emocje. Jej ulubionymi tematami są miejskie pejzaże. Najprawdopodobniej ma to związek z więzią, która łączy autora z aglomeracją śląską. Jednak można też znaleźć portrety, górskie pejzaże, motywy marynistyczne i dowcipy opisujące zastaną rzeczywistość.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Iwona Wolańska-Stachurska - Urodzona w Rudzie Śląskiej. Z wykształcenia prawnik prawa administracyjnego, tłumacz języka angielskiego i francuskiego, dziennikarz. W wolnych chwilach realizuje swoje pasje, bo poza jazdą konną w stylu western poświęca dużo czasu malowaniu obrazów o tematyce przemysłowej i śląskiej, a także wszystkiego, co podbija jej serce. Malując od ponad 28 lat, poprzez sztukę stara się zatrzymać odchodzące piękno i specyficzną aurę świata i otoczenia. Angażując własne emocje, wspomnienia i obserwacje, stara się uchwycić na płótnie to, co już niedługo może stać się historią. Uczestnik wielu wystaw i konkursów regionalnych, krajowych i międzynarodowych. Na swoim koncie ma wystawy zbiorowe i indywidualne. Reprodukcje jej prac zostały również wykorzystane w wielu publikacjach dotyczących Śląska w Polsce. Jest także współzałożycielką Niezależnej Formacji Artystów „Trio Silesia’, organizatorem wystaw zagranicznych (Indie, Afryka), koordynatorem projektów wystawienniczych międzynarodowych w kraju i za granicą oraz udziału artystów w eventach i konferencjach międzynarodowych.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Grzegorz Haiski - Mieszkaniec Rudy Śląskiej, długoletni pracownik PWiK w Rudzie Śląskiej. Maluje obrazy olejne, akrylowe oraz łączy akwarelę z rysunkiem. Swój warsztat plastyczny doskonalił na kilkunastu międzynarodowych plenerach w kraju i za granicą pod okiem wybitnych artystów. Od 1970 r. był wieloletnim członkiem grupy plastycznej „Bielszowice”, obecnie członek „Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych”, „Na pograniczu” i „Stowarzyszenia Barwy Śląska”, w którym pełnił funkcję wiceprezesa do 2012r. Od 2012r. członek „Grupy Janowskiej” i Dyskusyjnego Klubu Sztuki „Malatura” w Centrum Inicjatyw Społecznych w Rudzie Śląskiej. W 2000 r. był współzałożycielem pracowni i grupy plastycznej w Gimnazjum nr 6 w Rudzie Śląskiej.

Jego prace znajdują się w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Historii Miasta Katowice, Muzeum Miejskim w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w Licheniu oraz w zbiorach kolekcjonerów prywatnych. W 2010 r. obchodził 40-lecie pracy twórczej połączone z wspólną wystawą z Władysławem Lucińskim w galerii „Parku Technologiczno-Przemysłowym” w Rudzie Śląskiej. W ramach 70-lecia „Grupy Janowskiej odbyły się jego 4 wystawy indywidualne. Jubileuszowa 25. wystawa miała miejsce w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.

W 2020 roku Grzegorz Haiski obchodził 50-lecie twórczości artystycznej i z tej okazji została zorganizowana jubileuszowa wystawa w Galerii Fryna MCK.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Jerzy Pałac - systematyczną działalność plastyczną zaczął prowadzić podczas odbywania służby wojskowej w połowie lat 80-tych. Po jej ukończeniu zaczął uczęszczać na zajęcia w pracowni plastycznej w przyzakładowym domu kultury kopalni Zabrze-Bielszowice. W latach 1990-2001 zajmował się pisaniem ikon prawosławnych. Od roku 2001 aż do teraz zajmuje się technikami plastycznymi takimi jak olej, suchy pastel, rysunek węglem, sangwiną. W jego pracach przeważają motywy takie jak krajobrazy morskie, górskie, leśne; inspiruje go proza fantasy, czyli tacy autorzy jak R.R. Tolkien czy U. Le Guin. Wiele miejsca w swojej twórczości poświęca tematyce śląskiej, górniczej. Pierwsza wystawa odbyła się w roku 1990 i poświęcona była sztuce prawosławnej - ikonom.

Kolejne wystawy zbiorcze w latach 1990-2003 razem z grupą obsydian i wspólne plenery wyjazdowe pozwoliły mu powoli dopracowywać technikę i warsztat. Ze znaczących wystaw należy wymienić wystawę indywidualną w Skansenie Górnośląskim w 1997 roku, indywidualne wystawy na ternie miasta Zabrze w latach 1997-2004 w poszczególnych filiach Biblioteki Zabrzańskiej, w 2004 r. wspólna wielka wstawa z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia grupy Obsydian (dawny zespół plastyczny przy zakładowym domu kultury Kopalni Zabrze-Bielszowice), 2012 r. wystawa wspólna razem z córką Magdaleną na terenie filii Biblioteki Miejskiej w Biskupicach; Magdalena - fotografia (tereny Ukrainy i Rosji ), Jerzy - prace wyk. w pastelu fantasy art; październik 2017 r. - wystawa wspólna w Pałacu Kawalerów - Świerklaniec, listopad-grudzień 2017 r. - wystawa wspólna Jaipur Indie - centrum wystawowe Jawahar Kala Kendra; 2018 r.- wystawa wspólna Kalkuta Indie, udział w aukcjach w czasie międzynarodowych konferencji.