Miejskie Centrum Kultury
im. Henryka Bisty


 • Szeryf z Fryn City - śląska komedia ... z Dzikiego Zachodu
  Szeryf z Fryn City - śląska komedia ... z Dzikiego Zachodu

  8 grudnia 2021 / 17 i 31 stycznia 2022

  Więcej
 • Dziewczynka z zapałkami - musical
  Dziewczynka z zapałkami - musical

  10, 13 i 14 grudnia 2021 

  Więcej
 • Krakowski Salon Poezji w Rudzie Śląskiej - Poezja ks. Jana Twardowskiego
  Krakowski Salon Poezji w Rudzie Śląskiej - Poezja ks. Jana Twardowskiego

  12 grudnia 2021

  Więcej
 • Maluchy w krainie dźwięku - Mamo, tato, zaśpiewajmy razem
  Maluchy w krainie dźwięku - Mamo, tato, zaśpiewajmy razem

  12 grudnia 2021 / 16 stycznia 2022

  Więcej
 • Akademia Kultur i Religii Świata - El condòr pasa
  Akademia Kultur i Religii Świata - El condòr pasa

  14 grudnia 2021

  Więcej
 • Gita Story - śląska komedia muzyczna
  Gita Story - śląska komedia muzyczna

  15 grudnia 2021 

  Więcej
 • Koncert Noworoczny Trzech Tenorów
  Koncert Noworoczny Trzech Tenorów "The Polish Tenors"

  9 stycznia 2022

  Więcej
 • Krakowski Salon Poezji w Rudzie Śląskiej - Poezja Cypriana Kamila Norwida - Daj mi wstążkę błękitną
  Krakowski Salon Poezji w Rudzie Śląskiej - Poezja Cypriana Kamila Norwida - Daj mi wstążkę błękitną

  16 stycznia 2022

  Więcej
 • Dzieciak w Filharmonii - Muzyka smyczkiem malowana
  Dzieciak w Filharmonii - Muzyka smyczkiem malowana

  23 stycznia 2022

  Więcej
 • Stare Dobre Małżeństwo - koncert
  Stare Dobre Małżeństwo - koncert

  29 stycznia 2022 

  Więcej
 • Dziadek Mróz, czyli po co komu zima? - spektakl dla dzieci
  Dziadek Mróz, czyli po co komu zima? - spektakl dla dzieci

  6 lutego 2022

  Więcej

Legenda kolorów:

Rozrywka: koncerty, kabarety
sztuka icon
Sztuka: teatr, wystawy
Edukacja: warsztaty, projekty, dla dzieci
 
Komunikat 

Kasa biletowa czynna od 1 września - od wtorku do piątku w godz. 15:00 - 18:00 oraz 2 godz. przed każdą biletowaną imprezą w MCK. Zapraszamy!

8 maja - 26 czerwca 2021 /sobota/ godz. 10.00-11.30 - "Dojrzałe spotkania ze sztuką" - bezpłatne warsztaty on-line dla dorosłych

W ramach programu "Praktykuj w kulturze" Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty zaprasza na bezpłatne warsztaty on-line dla osób dorosłych, które poprowadzi pani Karolina Mazur.

Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli rozwinąć swoje zainteresowania, poszerzyć wiedzę i swoje horyzonty. Każde spotkanie rozpocznie się wykładem wprowadzającym kolejno w każdą z epok sztuki. Następnie, uczestnicy przejdą do zajęć praktycznych, które będą związane tematycznie z omawianym wcześniej wykładem. Warsztaty będą przybierały różne formy w celu urozmaicenia, takie jak: malarstwo, rysunek, kolaż, fotografia, rzeźba itp.

Zajęcia odbywać się będą w trybie online w każdą sobotę w terminie od 8 maja do 26 czerwca 2021 r. (8 spotkań) w godz. 10.00-11.30 i przeznaczone są dla osób dorosłych/seniorów.

MOŻNA JESZCZE ZAPISAĆ SIĘ! - Zgłoszenia przyjmujemy na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - DO POBRANIA - Karta zgłoszenia - plik:  DOC  /  PDF 

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Terminy i tematy zajęć:

Sobota - 08.05.2021 - "Sztuka"

Uczestnicy zapoznają się z terminem „sztuka” i historią pierwszego okresu sztuki, prehistorią. W pierwszym etapie spotkania, słuchacze wysłuchają wstępnego wykładu. Następnie, w części praktycznej, spróbują technik malarstwa naściennego.

Materiały: Do zajęć potrzebne będą patyczki, słomki do napojów, ziemia (różne rodzaje, według możliwości), kartki/brystol lub drewno/deska/kamień, woda lub olej (lub inny tłuszcz).

- - - - - - - - - - - - - - - - 

Sobota - 15.05.2021 - „Sztuka starożytna - od Egiptu do Grecji”

Uczestnicy zapoznają się z historią sztuki starożytnej, okresu od czasów Egiptu do Grecji. W pierwszym etapie spotkania, słuchacze wysłuchają wstępnego wykładu. Następnie, w części praktycznej, spróbują technik malarstwa egipskiego, 

Materiały: Do zajęć potrzebne będą pigmenty, barwniki, pędzel, żółtko jaja kurzego, twardy papier, ręcznik papierowy, odrobina octu, woda, łyżeczki, małe miseczki. Można użyć gotowych farb, zalecane tempery.

- - - - - - - - - - - - - - - -

Sobota - 22.05.2021 - „Sztuka starożytna - od Rzymu do wczesnego chrześcijaństwa”

Uczestnicy zapoznają się z historią sztuki starożytnej, okresu od czasów Rzymu do czasów wczesnego chrześcijaństwa. W pierwszym etapie spotkania, słuchacze wysłuchają wstępnego wykładu. Następnie, w części praktycznej, zostaną poproszeni o stworzenie rysunku postaci.

Materiały: Do zajęć potrzebne będą ołówki i brystol.

- - - - - - - - - - - - - - - -

Sobota - 29.05.2021 - „Sztuka okresu średniowiecza”

Uczestnicy zapoznają się z historią sztuki średniowiecznej. W pierwszym etapie spotkania, słuchacze wysłuchają wstępnego wykładu. Następnie, w części praktycznej, będą mogli wybrać formę wyrazu wśród mozaiki, ornamentu, inicjału, kolarzu.

Materiały: Do zajęć potrzebne będą kartki kolorowy, papier A3 lub brystol, klej, nożyczki, gazety, kredki/farby/ołówki/pędzle.

- - - - - - - - - - - - - - - -

Sobota - 5.06.2021 - „Wokół renesansu i manieryzmu”

Uczestnicy zapoznają się z historią sztuki renesansu i manieryzmu. W pierwszym etapie spotkania, słuchacze wysłuchają wstępnego wykładu. Następnie, w części praktycznej, spróbują technik malarstwa w stylu epoki renesansu.

Materiały: Do zajęć potrzebne będą pędzle, farby, dowolnej wielkości podobrazie.

- - - - - - - - - - - - - - - -

Sobota - 12.06.2021 - „Barok i rokoko”

Uczestnicy zapoznają się z historią sztuki ogólnie rozumianego baroku. W pierwszym etapie spotkania, słuchacze wysłuchają wstępnego wykładu. Następnie, w części praktycznej, spróbują technik malarstwa w stylu epoki baroku.

Materiały: Do zajęć potrzebne będą pędzle, farby, dowolnej wielkości podobrazie.

- - - - - - - - - - - - - - - -

Sobota - 19.06.2021 - „Ruch klasycystyczno-romantyczny”

Uczestnicy zapoznają się z historią sztuki klasycyzmu. W pierwszym etapie spotkania, słuchacze wysłuchają wstępnego wykładu. Następnie, w części praktycznej, w zależności od chęci i pogody możliwe będą dwie formy: rysunek lub fotografia.

Materiały: Do zajęć potrzebne będą ołówki, kartki, aparat.

- - - - - - - - - - - - - - - -

Sobota - 26.06.2021 - „Premodernizm”

Uczestnicy zapoznają się z historią sztuki premodernizmu. W pierwszym etapie spotkania, słuchacze wysłuchają wstępnego wykładu. Następnie, w części praktycznej, spróbują technik malarstwa w stylu neoimpresjonistycznego.

Materiały: Do zajęć potrzebne będą pędzle, farby, dowolnej wielkości podobrazie.

= = = = = = = = = = = = = = = 

REGULAMIN - zasady uczestnictwa w warsztatach:

1/ Zajęcia on-line dla osób dorosłych organizowane są przez Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej za pomocą platformy Google Meet.

2/ Zgłoszenia przyjmowane w formie elektronicznej (należy przesłać wypełnioną Kartę zgłoszenia pobraną ze strony www.mckrudasl.pl na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

3/ Każdy z uczestników zobowiązany jest do zainstalowania programu Google Meet na swoim komputerze (link otrzyma po potwierdzeniu udziału w warsztatach).

4/ Podczas trwania zajęć każdy uczestnik powinien mieć włączoną kamerę i mikrofon.

5/ W zajęciach może brać udział uczestnik, po uprzednim odesłaniu wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia, która jest jednoznaczna z akceptacją niniejszego regulaminu.

6/ Zajęcia będą nagrywane i podczas ich trwania oraz na poszczególnych etapach pracy warsztatowej wykonywana będzie dokumentacja foto-video. Podpisanie regulaminu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na bezpłatne rozpowszechnianie przez Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej wizerunku uczestnika na stronie internetowej MCK oraz portalach społecznościowych MCK w postaci zdjęć lub krótkiego filmiku.

7/ Udział w zajęciach jest bezpłatny. Materiały potrzebne do zajęć uczestnik organizuje we własnym zakresie i na własny koszt.

8/ O ewentualnej rezygnacji lub nieobecności należy poinformować wcześniej organizatora.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - 

DO POBRANIA - Karta zgłoszenia - plik:  DOC  /  PDF 

Zapraszamy!