…Ukrainkom z Rudy Śląskiej

Kiedy świat obiegła wiadomość o rosyjskiej agresji na Ukrainę, Polacy niezwłocznie wyrazili gotowość do pomocy zaatakowanym sąsiadom, niosąc ją na niespotykanie szeroką skalę. Pierwsze tygodnie wojny kojarzą się z nieprzerwaną, tytaniczną pracą polskich wolontariuszy- w okolicach przejść granicznych, na dworcach kolejowych, w naprędce organizowanych tymczasowych miejscach noclegowych dla wojennych uchodźców, szukających schronienia dla siebie i swoich dzieci. Wówczas zarówno przerażone okrutnym atakiem na ich kraj Ukrainki, jak i większość Europejczyków, miało nadzieję, że ta koszmarna sytuacja jest jedynie tymczasowa, pokój powróci w ciągu maksymalnie kilku tygodni, a wraz z nim możliwość bezpiecznego powrotu do ukochanego domu. Niestety - tak się nie stało, wojna trwa nadal i nikt nie potrafi wskazać prawdopodobnej daty jej zakończenia…

Gdy z przewidywanych kilku dni - góra tygodni, robią się miesiące, a do tego brak jest realnej wizji konkretnego czasu i możliwości powrotu do domu, tęsknota, smutek i zwątpienie często biorą górę nad innymi emocjami. Nawet najbardziej gościnny dom nie jest własnym, ale aby mimo tych niewyobrażalnie trudnych realiów, Ukrainki przebywające wciąż w Rudzie Śląskiej nie traciły nadziei, bardzo ważne jest stworzenie możliwości integracji w miłej atmosferze – dla nich i ich pociech. Od 17 września Miejskie Centrum Kultury rozpoczyna więc cykl spotkań w ramach klubu o nazwie „UKRAINKI W RUDZIE ŚLĄSKIEJ” poświęconym Ukrainkom wraz z dziećmi. Regularne wspólne spędzanie czasu ułatwi nawiązanie nowych znajomości, zacieśnienie kontaktów, wspomoże naukę języka polskiego, wymianę doświadczeń i dobrych rad, a także sprawi, że każda z ukraińskich kobiet będzie mogła poczuć wsparcie nie tylko polskich przyjaciół, ale także siebie nawzajem.

Wraz z Nadią Czepihą, uchodźczynią z Ukrainy, MCK zaprasza także na wystawę w formie multimedialnej pt. „MAM NA IMIĘ UKRAINA”,podczas której zaprezentowane zostaną prace młodych artystów - podopiecznych Pani Nadii z Zaporoża, gdzie prowadziła kurs grafiki komputerowej dla dzieci. Niestety wojna uniemożliwiła im prezentację twórczości na żywo, w Ukrainie. Wystawa w MCK potrwa od 11 października do 15 listopada. Rozpocznie się wernisażem, podczas którego będzie można zakupić pocztówkę – cegiełkę na rzecz pomocy uchodźcom oraz skosztować przysmaków ukraińskiej kuchni.

Dane z sierpnia bieżącego roku wskazują, że w Polsce przebywa 1,3 miliona uchodźców z Ukrainy, z czego 93 procent stanowią kobiety i dzieci. Do aktywnej pomocy ofiarom wojny od samego jej początku włączyła się także Ruda Śląska. Liczba uchodźców przebywających w mieście jest zmienna, według danych Wydziału Zarządzania Kryzysowego w sierpniu zarejestrowanych było 579 uchodźców z Ukrainy. W poprzednich miesiącach była to liczba niemal dwukrotnie wyższa. Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej także stworzyło specjalną ofertę, zaprojektowaną z myślą o Ukrainkach i ich dzieciach.

Pierwszym z działań skierowanych do najmłodszych uchodźców były „Ukraińsko –Polskie Wakacyjne Warsztaty Integracyjne”w czerwcu. W programie zajęć znalazły się m.in. kreatywne zabawy plastyczne, pokaz talentów, wspólne obiady, gry ruchowe w ogrodzie MCK i zwiedzanie zabytków dzielnicy Nowy Bytom wraz z przewodnikiem z Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka oraz obiektu MCK wraz z ekspozycją zabytkowych maszyn drukarskich. Na realizację tego projektu MCK pozyskało dofinansowanie w ramach programu NETTO – SĄSIEDZKA POMOC.Przez całe wakacje organizowane były także warsztaty artystyczne dla dzieci z Polski i Ukrainy pod wspólnym hasłem „Lato ze sztuką”.Głównym celem tych działań była integracja dzieci z obu państw i wsparcie najmłodszych ukraińskich gości, których spokojne dzieciństwo i dobrze znana codzienność zostały brutalne przerwane. Prowadzącymi zajęcia były także wojenne uchodźczynie – Nadia Czepiha i Iryna Nikiforowa. Obie Panie aktywnie uczestniczyły także we wszystkie soboty w lipca w spotkaniach rodzinnych z cyklu „Ogród Śniadaniowy MCK”, gdzie prowadziły kreatywny kącik zabaw plastycznych dla dzieci, zyskując sympatię mieszkańców Rudy Śląskiej. Do grona współtworzących ofertę programową „Ogrodu Śniadaniowego” dołączyła także utalentowana IrynaJakonjuk, która w Ukrainie tworzyła z pasją przepiękne jutowe perełki rękodzielnicze- torebki, koszyki, podkładki pod kubki, a także lalki – matanki, słomiane koniki dla dzieci i sznurkowe makramy. Wszystkie wymienione Panie związały się na dłużej z Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty, dołączając do grona instruktorów grup twórczych w sezonie artystycznym 2022/2023.

Mamy nadzieję, że wszystkie prowadzone przez MCK działania umilą naszym gościom niespokojny czas oczekiwania na powrót bezpiecznej, spokojnej codzienności w ich kraju.